Na cmentarnych płytach nagrobnych obok sztucznych wiązanek bardzo często pojawiają się również żywe kwiaty. Można z nich tworzyć bardzo oryginalne bukiety, które najlepiej sprawdzają się wiosną oraz latem. Właśnie o tych porach roku świeże kwiaty są ogólnodostępne, nie będzie więc problemu z przygotowaniem z nich naprawdę efektownej dekoracji na grób.

Stroiki z żywych roślin wydają się być wprawdzie nieco mniej żywotne w porównaniu do tych stworzonych ze sztucznych kwiatów, ale jeśli pogoda dopisze, wówczas takie kompozycje mogą utrzymywać się naprawdę przez dość długi czas. Świeże rośliny można ponadto pięknie wkomponowywać do różnych sztucznych stroików. Świetnie będą się z nimi prezentować wiązanki ze sztucznych kwiatów, zarówno na święta Bożego Narodzenia, jak i na Wielkanoc.

Żywe kwiaty na grobach pojawiają się również jesienną porą. Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z chryzantemami i to właśnie te rośliny najczęściej są ustawiane na grobach. Decydując się na wiązankę z żywych roślin, koniecznie jednak musimy wiedzieć o tym, iż takim roślinom są w stanie zaszkodzić nawet najmniejsze przymrozki. Pamiętajmy więc o tym, gdyż zwiędłe bukiety nie będą się już prezentować tak pięknie, jak byśmy tego chcieli.

Można za to zdecydować się na kompozycję składającą się zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. Takie rozwiązanie wydaje się być ciekawe, zwłaszcza jeśli w rzeczywistości nie mamy możliwości zbyt częstego odwiedzania grobowca bliskiej nam osoby. Wówczas kwiatowy bukiet będzie mógł postać nieco dłużej, nawet pomimo minusowych temperatur na zewnątrz.

Praktycznym rozwiązaniem natomiast wydaje się zasadzenie wieloletniej rośliny, która może być ozdobą grobu przez długie lata. W doborze takich kwiatów musimy być jednak ostrożni, gdyż jak wiadomo, warunki na cmentarzu będą zupełnie inne niż na przykład w naszym przydomowym ogródku.

Pamiętajmy też, by rośliny wybierać rozsądnie. Jeśli kwiaty się rozrosną, wówczas z niewielkiej rośliny powstanie krzew, który może nawet przysłonić nagrobną tablicę. O wiele lepszym rozwiązaniem może więc okazać się wybór iglaka lub karłowatego drzewka. Rośliny te będą rosnąć znacznie wolniej.