Groby bliskich są przez nas odwiedzane przede wszystkim w okresie Wszystkich Świętych. Jednak nie tylko to wyjątkowe święto powinno nas skłaniać do zadumy oraz refleksji nad życiem. Dlatego dobrze, kiedy na grobach pojawiają się zarówno znicze, wieńce pogrzebowe w kształcie serca i krzyża, jak i właściwie dobrane sentencje.

Cytaty oraz złote myśli bardzo często widnieją na nagrobnych pomnikach. I chociaż symbolem oznaczającym grób już od X wieku był przede wszystkim krzyż, to zwyczaj umieszczania różnych sentencji ma również długoletnią tradycję. Najczęściej na nagrobkach znajduje się imię oraz nazwisko osoby zmarłej, podawana jest także data urodzenia oraz śmierci.

Zwyczaj umieszczania sentencji został najprawdopodobniej zapożyczony z kultury greckiej. To właśnie w starożytnej Grecji na grobach często ryto krótkie utwory poetyckie, nazywane epitafiami. Miały one na celu przypominanie osobom żywym losów zmarłego bądź zmarłej.

Na grobach często też widnieją napisy w języku łacińskim, takie jak na przykład Ave Maria (Zdrowaś Mario), Non Omnis Moriar (Nie wszystek umrę) czy Pater Noster (Ojcze Nasz). Niekiedy można zetknąć się również z innymi napisami religijnymi: „Spoczywaj w pokoju”, „Jezu Ufam Tobie”.

Przy nieco nowszych grobach natomiast często występują już ułożone wiersze. Są to zazwyczaj kilkuwersowe sentencje, mówiące o bólu po stracie bliskiej osoby. Na nagrobnych płytach możemy więc znaleźć następujące przykładowe złote myśli:

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą
I ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
I nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
Czy pierwsza jest ostatnią Czy ostatnia pierwszą

„Odszedłeś cicho i bez pożegnania, jak ten co nie chce swym odejściem smucić, jak ten co wierzy w chwili rozstania, że niebawem … wróci.”

„Ty żyjesz, choć martwe Twe powieki, bo w sercach naszych trwać będziesz na wieki.”

„Zamknęły się ukochane oczy, spoczęły spracowane ręce, przestało bić kochane serce.”

„Nie opłakujcie mnie, jestem błogosławiony w Bogu i modlę się za Wami. Będę Was kochał z nieba tak, jak kochałem Was na ziemi.”

„Wszystko co miałam w tym grobie się mieści, Śmierć radość zabrała, nie wzięła boleści.”