Nie tylko w dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych najbliższych. Chociaż najczęściej czynimy to w listopadzie, to zdecydowana większość z nas dba o pomniki swoich bliskich także w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. W takim czasie na grobach mogą pojawiać się nie tylko wiązanki ze sztucznych kwiatów, ale również gotowe stroiki, na przykład wykonane z szyszek.

Dekoracje grobów na Boże Narodzenie mogą być bardzo różne. Na pewno jednak w ten sposób możemy wyrazić własne uczucia do zmarłej osoby, możemy także uczcić jej pamięć. W sklepach oraz kwiaciarniach każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy możemy natrafić na bardzo szeroki wybór stroików oraz kwiatowych kompozycji.

Nie zawsze jednak musimy sięgać po gotowe stroiki. Można również pokusić się o samodzielne przygotowanie takiej dekoracji, zwłaszcza, że będzie to nie tylko nieco tańsza opcja, ale i o wiele oryginalniej się prezentująca. Najprostsze do wykonania wydają się być stroiki ze sztucznych kwiatów, ale także i stroiki z szyszek na Boże Narodzenie nie powinny być dużą trudnością. Przygotowanie takich dekoracji nie zajmuje wiele czasu, a dzięki nim można naprawdę niezwykle efektownie przyozdabiać groby tych, którzy odeszli.

Do zrobienia bożonarodzeniowych dekoracji na pewno przyda nam się gąbka florystyczna, podstawka, a także szyszki oraz gałązki z drzewka iglastego. Przy pomocą tych kilku prostych elementów uda nam się wyczarować przepiękny stroik. Akcesoria do wykonywania takich ozdób możemy szukać zarówno w kwiaciarniach, jak i w hurtowniach florystycznych. Nie są to drogie przedmioty i można je kupić już za kilka złotych.

Stroiki z szyszek można wykonywać całkiem samodzielnie, bez względu na to, czy mamy mniejszy czy większy zmysł artystyczny. Tu liczy się przede wszystkim nasza kreatywność oraz wyobraźnia. Pamiętajmy, by stroiki zawsze przygotowywać na dość ciężkiej podstawce. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie przewróci ich wiatr po ustawieniu przez nas na płycie nagrobnej. Dlatego do spodu można przymocować cegłę bądź inny ciężki element, który sprawi, że stroik będzie stabilny.