Wiązanki na groby największym zainteresowaniem cieszą się tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Jednak 1 listopada to nie jedyna okazja, by zadbać o pomniki naszych najbliższych. W kwiaciarniach przed świętami Wielkanocnymi czy Bożego Narodzenia możemy znaleźć także różnorodne kompozycje, zarówno ze sztucznych, jak i z żywych kwiatów.

Najbardziej rozmaite są jednak z całą pewnością wzory bukietów na Wszystkich Świętych. Właśnie w listopadzie wybieramy wiązanki z kwiatów, które stawiane na nagrobnych płytach, mają być wyrazem naszej pamięci o osobach, których z nami już nie ma. Wówczas zastanawiamy się, jakie bukiety wybrać, czy powinny być one wykonane ze sztucznych czy też może raczej z żywych kwiatów.

Wiązanki ze sztucznych kwiatów cieszą się niesłabnącą popularnością właściwie o każdej porze roku. Sztuczne kwiaty najlepiej sprawdzają się jednak przede wszystkim jesienią oraz zimą. Wybierając konkretną kompozycję kwiatową, musimy pamiętać o zmiennej pogodzie oraz o niezbyt sprzyjających warunkach atmosferycznych.  Bukiety ze sztucznych kwiatów są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu niż bukiety z kwiatów żywych, nie trzeba ich pielęgnować czy podlewać.

Sztuczne kompozycje są wykonywane na wiele różnych sposobów, ale wśród tego rodzaju dekoracji możemy zetknąć się z bukietami, do środka których można włożyć znicz. Listopadowe stroiki najczęściej przygotowywane są z żywych chryzantem, ale nie oznacza to, że w sprzedaży nie znajdziemy również i dekoracji ze sztucznych kwiatów, które prezentują się równie ładnie.

Oczywiście to, z jaką wiązanką będziemy mieć do czynienia, zależy w głównej mierze od pory roku. Zupełnie inaczej bowiem będą wyglądać stroiki bożonarodzeniowe, a inaczej na przykład te, które zostały przygotowane z myślą o wiosennych świętach Wielkanocnych. Jeśli zdecydujemy się na sztuczną wiązankę, to samodzielnie możemy przyozdobić ją również dekoracyjnymi elementami, na przykład kolorowymi wstążeczkami bądź szyszkami.

W sztucznych kompozycjach kwiatowych bardzo często pojawiają się dodatkowe elementy, na przykład w postaci kolorowych liści, traw czy gałązek świerku. Niekiedy są one żywe, ale można też spotkać się ze sztucznymi ozdobami, które prezentują się elegancko oraz gustownie.