Znicze ustawiane są na grobach naszych zmarłych bliskich przede wszystkim w czasie Wszystkich Świętych, ale to nie jedyna okazja do zapalenia symbolicznych lampek. Zastanawiając się, jakie żywe kwiaty na cmentarz powinniśmy wybrać, warto też rozeznać się w oferowanych nam rodzajach zniczy. W sprzedaży możemy bowiem znaleźć już nie tylko tradycyjne znicze szklane, ale również znicze metalowe, plastikowe oraz ceramiczne.

Znicz jest specyficznym rodzajem naczynia, które wypełnione jest woskiem. Znicze można ustawiać nie tylko na grobach naszych najbliższych zmarłych. Często służą one również do upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych. Jakie znicze jednak wybierać, by paliły się one w miarę możliwości jak najdłużej? To pytanie z całą pewnością zadaje sobie wiele osób każdego roku tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych.

Znicze plastikowe, które jeszcze do niedawna cieszyły się największą popularnością, są coraz częściej zastępowane zniczami szklanymi oraz ceramicznymi. Znicze plastikowe wciąż jednak mają szerokie grono zwolenników, chociażby z tego względu, że są to produkty w miarę tanie, każdy więc może sobie pozwolić na ich zakup. Znicze te jednak przepalają się bardzo szybko, a co więcej, mogą być też gaszone przez deszcz, wylewając wosk na płytę nagrobną.

Znacznie bardziej praktyczne wydają się więc być znicze szklane, które posiadają wymienne wkłady. Ich czas palenia wynosi nawet kilkadziesiąt godzin, są więc znacznie bardziej trwałe. Znicze szklane z wymiennymi wkładami są dostępne na rynku w różnych kolorach oraz wzorach.

To, jak długo będzie się palił dany znicz, zależy jednak także od rodzaju parafiny. Najtańsze znicze niestety nie posiadają zbyt dobrego jakościowo wosku, przez co palą się bardzo krótko. Ta prawidłowa parafina powinna mieć lekko żółtawą barwę – na to możemy więc zwrócić uwagę. Wosk śnieżnobiały może oznaczać, iż został po prostu napowietrzony.

Jeszcze jedną istotną kwestią jest knot, o którym także nie powinniśmy zapominać. Rodzaj tego sznurka również ma wpływ na to, jak długo będzie się palił znicz. Najlepsze będą znicze posiadające stosunkowo cienki knot, gdyż gruby będzie jedynie przyspieszał wypalanie się parafiny.