Wieńce pogrzebowe są nieodłącznym elementem każdego pogrzebu. Mogą być one tworzone zarówno z żywych, jak i ze sztucznych kwiatów. Kwiaciarnie zwykle w swojej ofercie posiadają różnego rodzaju gotowe wieńce oraz wiązanki. Można również całkiem samodzielnie skomponować własny wieniec, dobierając kwiaty oraz różne inne dodatki.

Coraz większa liczba kwiaciarni oferuje dzisiaj już nie tylko wiązanki ze sztucznych kwiatów, ale również wieńce pogrzebowe w kształcie serca oraz krzyża. Takie wieńce należy jednak zamawiać nieco wcześniej, by móc odebrać je bezpośrednio tuż przed uroczystościami pogrzebowymi. Niektórzy decydują się również na wydrukowanie kilku słów ostatniego pożegnania, co jest bardzo pięknym i godnym naśladowania zwyczajem.

Wieńce pogrzebowe mają na ogół dość duże rozmiary, ale kwiaciarnie zajmujące się ich przygotowywaniem często oferują transport, więc nie musimy się martwić o przewiezienie wieńca na cmentarz. Tego rodzaju wiązanki zazwyczaj są wykonywane na gałęziach jodły. Kwiaty do takich wieńców są różnorodne, można je wybierać samodzielnie. Mogą to być więc na przykład lilie lub goździki. Niekiedy całość mocowana jest na stabilnym stelażu, ale wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju oraz wielkości wieńca, na który się zdecydowaliśmy.

Wieńce pogrzebowe w kształcie serca są szczególnie chętnie wybierane przez krewnych z najbliższego grona zmarłej osoby. Takie wieńce są nie tylko symbolem naszej pamięci o zmarłych, ale jednocześnie oddają im cześć. Takie wiązanki można nabywać nie tylko z racji pogrzebu. Coraz chętniej kupowane są również z okazji rocznicy śmierci danej osoby czy również w dzień jej urodzin.

Wiązanki oraz wieńce kupowane w kwiaciarniach są dość drogie, dlatego jeśli mamy nieco czasu, to możemy pokusić się o samodzielne przygotowanie takiej dekoracji na grób. Oczywiście mogą to być dekoracje bożonarodzeniowe, wielkanocne lub też z okazji dnia Wszystkich Świętych. Do ich przygotowania można wykorzystać zarówno żywe, jak i sztuczne kwiaty.

Jeśli chcemy przygotować dekorację okolicznościową, wówczas doskonale sprawdzą się również ozdobne elementy. Zimą do przyozdobienia wieńca można więc użyć bombek i łańcuchów choinkowych, natomiast wiosną ciekawie będą się prezentować chociażby wiązanki z wydmuszkami.